+38 (068) 438 97 55
+38 (0629) 58-78-00
РУС | УКР

Військовим – гідні заробітки

П’ять  років в країні так зване АТО (ООС), а по суті війна на сході. З початку конфлікту було моблізовано багато цивільних. Аби якось компенсувати працюючим в різних сферах мобілізованим особам їх заробітки, держава зобов’язалась на період проходження військової служби зберігати  за мобілізованим працівником його місце роботи і виплачувати збережений середній заробіток. Про це нам каже стаття 119 Кодексу законів про працю України. Нібито все гарно і справедливо, але тільки на перший погляд.

 Воювати йдуть не на пару місяців, а на роки. За роки війни заробітна платня неодноразово збільшувалась, оклади зростали, особливо в державних структурах, то логічно, що і збережений заробіток мобілізованих повинен зростати. Законодавчо закріплений механізм такого зростання Порядком обчислення середньої заробітної плати, затвердженим постановою КМУ від 08.02.1995 № 100. Цей Порядок передбачає, що за мобілізованим працівником зберігається середній заробіток, розрахований виходячи з двох попередніх місяців роботи. Але якщо підприємство підвищує посадові оклади, то середній заробіток мобілізованого також підвищується на певний коефіцієнт коригування.

Але не всі працедавці такі сумлінні, тому свої гроші доводиться «вибивати» в судах.

Для прикладу, мене мобілізовано в 2015 році з одного з районних відділів виконавчої служби Донецької області, згодом мною укладено контракт на проходження військової служби. Збережений середній заробіток у відділі ДВС складав трошки більше двох тисяч гривень. Причому мій оклад, як заступника керівника районного відділу виконавчої служби, неодноразово зростав, а я продовжував отримувати свої дві тисячі, що становило менше, ніж посадовий оклад, і навіть менше, ніж мінімальна зарплата.

Завдяки тому, що в суді вдалось довести неправомірність дій роботодавця, мій заробіток зріс з двох до восьми тисяч триста гривень. Є різниця? Отак недоброчесні роботодавці, у тому числі державної і комунальної форм власності, дурять захисників країни.

Розповсюжені випадки не тільки заниження заробітків, але й звільнення з місця роботи у зв’язку з вступом на війському службу в особливий період. Не всі знають, що у разі мобілізації або укладання контракту на проходження військової служби за працівником зберігається місце роботи, посада та середній заробіток. Судова практика йде шляхом захисту прав незаконно звільненого працівника. Тому закликаю не терпіти цю несправедливість та відстоювати свої інтереси.

                Юрист                                                                          Денис Матвійчук

                                                                                                          квітень 2019 року

 


Copyright ©2019 Матвійчук